Толкова сме свикнали с опаковките, особено с тези за еднократна употреба, че не се замисляме за живота им след като са станали ненужни. Ден след ден генерираме планини от опаковки, изхвърлени, надявам се, разделно. В Европа се рециклира по-малко от 1/3 от използваната пластмаса, 40% от която се формира от опаковки.
PETE, HDPE, LDPE, V, PP, PS, other – абревиатури на пластмаси от ежедневието ни
Пластмасата, която изхвърляме разделно трябва да е измита, почистена и изсушена. След като е събрана минава сложен път за разделяне по видове, премахване на етикети и т.н., докато стане отново материал, рециклиран и готов за повторно използване.
Изборът на рециклирани материали е шансът ни да помогнем на планетата и на себе си. Според Европейската стратегия всички пластмасови опаковки в ЕС трябва да подлежат на рециклиране до 2030г. От нас зависи да улесним и направим възможен този процес.
Важно е да проверим маркировката, на която обикновено е отделно съвсем малко място на дъното или задния етикет на опаковката. Тя е важен помощник в усилията ни да пазим природата и да пестим ресурсите, които не се обновяват годишно.
Важно е също да избягваме еднократните пластмасови опаковки и торбички. Една такава опаковка ни служи от няколко минути до няколко дни, а след това преминава през всички тези технологични процеси, докато отново стане на изходен материал, готов да добие друга форма и предназначение. Или да чака ужасно много години, за да се разгради… когато се разгради.
Полезна информация за повече продажби
- Самозалепващи ценови лайсни за ПДЧ рафтове и стелажи за вторично излагане
- Входът на магазина определя настроението за покупки
- Безопасна алтернатива за продажба на насипни храни по време на (и след) пандемия
- Има ли невидими колбаси на рафта
- Повече информация на рафта, повече продажби и лоялни клиенти
- Изряден вид на рафта без намесата на мърчандайзер