Във време на бързи промени в поведението на потребителите, технологиите и динамиката на световния пазар, потърсихме последни проучвания, които разкриват световни тенденции в пазаруването с идеята да ги преведем към спецификата на нашия пазар.
Така се появи тази публикация, която е вдъхновена от анализ на Делойт за бъдещето на ритейлинга в условия на светкавично променящ се пейзаж.
Еволюцията в търговията на дребно според това проучване се движи от шест основни сили, които, макар и глобални по обхват, имат ясно изразени последици и за местните пазари, включително и за България.

Шестте сили според Делойт, които определят световните тенденции в пазаруването

Променящият се потребител

Демографският пейзаж се променя, като се преминава от традиционни семейни структури към по-разнообразни състави на домакинствата. Светът, ще бъде по-разнообразен от расова и етническа гледна точка; намалява раждаемостта, увеличава се миграцията. Увеличава също продължителността на живота, както и „ножицата“ в доходите. Според Делойт, старият формат на „масова търговия“ е вече морално остарял. Според тази тенденция в пазаруването, разнообразието от потребители изисква персонализиран подход и предложения. Това е добра новина, защото един квартален магазинт доста по-бързо и ефективно може да се адаптира според нуждите на общността. Така той може да се конкурира по-успешно с близкия супермаркет от голяма верига.
Всъщност, има много такива реални примери за успешни търговци, които имат своята лоялна клиентела. В повечето случаи тези хора са с добри материални възможности и за тях са важни качеството, продуктите и личното отношение.

Еволюция на обществото и културата

С развитието на обществените ценности потребителите все повече предпочитат бизнеси, които отразяват техните етични убеждения или загриженост за околната среда. В България декларираните ценности и пристрастия на търговските вериги са все по-голям фактор при вземането на решение за покупка, например.
Тази тенденция в пазаруването също може да бъде конкурентно предимство. Заставането зад определена кауза или полза за общността е начин, по който всеки бизнес може да се отличи от конкурентите си и да създаде своя лоялна аудитория.

Бурно развитие на технологиите в ритейла

Световни тенденции в пазаруването: нови технологии.

Бързият напредък в технологиите не е само световна тенденция в пазаруването. В България бурно навлизат всякакви технологични въведения в ритейлинга, които подобряват ефективността в планирането, складирането и комуникацията в търговската зала. В Дисплей България през последната година наблюдаваме голям интерес към електронните етикети от всички видове формати търговски обекти. Съвремените начини на комуникация могат да бъдат използвани интелигентно и с голям успех от по-малките търговци, които не разполагат с голям екип, но пък са по-бързи и гъвкави. Съществуват безплатни или бюджетни съвременни инструменти за комуникация и събиране на данни, които подпомагат маневрирането в условия на силна конкуренция.

Радикални промени в индустрията

Размиването на границите на индустрията и навлизането на нови участници определено е световна тенденция, която ще бележи пазаруването на бъдещето. Този факт, колкото и да означава увеличаване на конкуренцията, дава възможност и за иновации. Сравнително лесното влизане в електронната търговия, например, помага за развитието на нови пазарни ниши, разработване на нови продуктови предложения или хибридно пазаруване.
В България има примери за изключително успешни регионални търговци, които съчетават офлайн пазаруването с алтернативни доставки, библиотека и други услуги в техните търговски обекти. Винаги има пространство за нови идеи, които отварят възможности и създават лоялни клиенти.

Климатични промени и запазване на планетата

Устойчивостта на околната среда се превърна в изключително важен проблем и световна тенденция, която ще се отрази върху пазаруването. Според изследане на НИМХ в Капитал, средният ръст на температурата за България ще се увеличи с над 2° до края на века. Водните запаси ще намалеят с до 20%, енергията за охлаждане ще нараства в пъти. Тези промени трябва да присъстват, като един от най-важните фактори в стратегията за развитие на българския търговец. Тази тенденция най-малкото може да бъде използвана и като преимущество. Ритейлърите биха могли да се отличат сред конкуренцията, като насърчават местни продукти, свеждат до минимум отпадъците и прилагат екологосъобразни практики. По този начин те могат да привлекат нарастващ сегмент от потребители, които се грижат за околната среда.

Променяща се икономика, политика и власт

Икономическите колебания, промените в политиката и променящата се динамика на властта в световен мащаб имат локално въздействие. В последната година виждаме сериозен опит за намеса от страна на правителството върху търговията на дребно. Необходимо е търговците да следят промените на политическия и управленския фронт, за да останат гъвкави и да адаптират предложенията си според конкретната обстановка.
Ние сме част от глобалната политика и икономика, която в наши дни е изключително динамична. В крайна сметка всички колебания се отразяват на крайния потребител. Често на когото се налага бързо да смени начина си на пазаруване в зависимост от обстановката. Ярък и близък спомен е ситуацията по времето на Ковид-19.

От глобални тенденции към местни възможности

Световна тенденция в пазаруването е преминаването от „масова“ към „микро“ политика на предлагане, както формулират от Делойт. Тази тенденция всъщност е предпоставка за сериозно преимущество на локалните търговци спрямо интернационалните вериги. Времето на масовите стоки (макар и по-бавно у нас) вече започва да преминава. Персонализираният подход е царят на бъдещите модели на пазаруване. Като се фокусират върху уникалните аспекти на българския пазар – култура, потребителско поведение и местни икономически условия – търговците на дребно могат да намерят иновативни начини да се отличат и да създадат стойност за клиентите си.

Пътят напред: Адаптация и иновации

Бъдещето на търговията на дребно в България не се състои само в това да отговорим на глобалните тенденции в пазаруването. Трябва да превърнем тези тенденции в местни предимства. Адаптирайки се към променящия се потребителски пейзаж, с разумно използване на технологиите и ангажимент към устойчивостта, всеки магазин може да си извоюва конкурентна ниша.

Приемането на промяната, гъвкавото управление и фокусирането върху нуждите на местната общност ще позволят на търговците да процъфтяват в бъдещия ритейл пейзаж.
За всички е ясно, че бъдещето на ритейлинга в България ще се определя от тези, които могат най-добре да се адаптират към глобалните тенденции в пазаруването, превръщайки ги във възможности за растеж и успех.

Тази публикация в блога черпи вдъхновение от детайлния анализ на Делойт за бъдещето на търговията на дребно с хранителни стоки, като подчертава трансформационните тенденции, които оформят индустрията. Благодарим на Deloitte за основополагащата им работа в тази област. За по-нататъшно проучване посетете оригиналната им статия тук.

Вижте още:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.